Co zrobić z brudną kurtką po zimie?

Według kalendarza zima kończy się 20 marca, choć jeśli wyjrzymy przez okno – zimna aura oddala się od nas wielkimi krokami, a pogoda nie straszy nas już minusowymi temperaturami. Co najlepiej zrobić z kurtką zimową po całym sezonie? Zdecydowanie powinniśmy ją odświeżyć – osad zbierany przez kilka miesięcy nie tylko wpływa niekorzystnie na higienę i estetykę, ale także na właściwości materiału. Czy możemy wyprać kurtkę zimową w pralce automatycznej? A jeśli tak – jak to zrobić, aby jej nie zniszczyć? Czy każda pralka podoła temu zadaniu? Podpowiada ekspert marki Indesit.

Nie tak prędko – przygotujmy kurtkę przed praniem

Zanim włączymy pralkę, najpierw zadbajmy o odpowiednie przygotowanie czyszczonego ubrania. Najlepiej zrobić to w  kilku prostych krokach:

  1. Sprawdźmy metkę – przede wszystkim sprawdźmy wytyczne, jakimi dzieli się z nami producent. Niektórych kurtek nie można prać w pralce automatycznej – wtedy na pewno znajdziemy stosowną informację. W takiej sytuacji jedynym sposobem na wypranie kurtki jest zrobienie tego chemicznie lub ręcznie. Natomiast jeśli etykieta nie zabrania prania automatycznego – możemy spokojnie przejść do kolejnych kroków.
  2. Kaptur, wyściółka i zamki – jeśli od kurtki można odczepić jakiekolwiek elementy – zróbmy to przed praniem. Zapnijmy wszystkie zamki i opróżnijmy kieszenie (często zostawiamy w nich np. chusteczki higieniczne, które rozmoczone w procesie prania mogą zabrudzić materiał!). Po wykonaniu tych kroków, możemy umieścić kurtkę w bębnie pralki. Jednak nie wkładajmy do niego ubrań o innych „potrzebach” – odzieży codziennej czy bielizny – to również może źle wpłynąć na jakość materiałów w kurtkach zimowych.
  3. Piłeczki tenisowe – prawda czy mit? W Internecie możemy znaleźć informację, by przy praniu kurtki wrzucić do bębna 3-4 piłeczki tenisowe. Jaki jest tego cel? Ten sposób jest korzystny, jeśli posiadamy kurtkę puchową i wyłącznie podstawowe tryby w pralce. Odbijające się w bębnie podczas cyklu piłki uniemożliwią zbijanie się pierzu w jednym miejscu, a jeśli tak się stanie –kurtka straci formę i – przede wszystkim – funkcjonalność oraz właściwości grzewcze. Zatem wykorzystanie piłek to nie mit, jednak wcześniej warto sprawdzić, czy nasza pralka nie oferuje trybu, który oszczędzi nam tej konieczności.

Kurtka nadaje się do prania – i co dalej?

Kolejnym etapem, na którym nieumyślnie możemy zniszczyć kurtkę, to dobór nieodpowiednich środków czystości. Te powinno wybierać się w zależności od typu kurtki i wykorzystanych do jej uszycia materiałów, jednak przede wszystkim powinniśmy trzymać się podstawowej zasady: nie wykorzystujmy proszku! Ten może trwale zapchać mikrootwory w materiałach „oddychających”. Dużo bezpieczniej jest zastosować płyn lub specjalistyczne środki, np. do prania puchu. Co więcej, nie używajmy płynu do płukania! Ten również może wpłynąć niekorzystnie na dodatkowe właściwości materiałów.

Kurtka przygotowana, środki czystości w dozowniku…

W jakim trybie prać kurtkę, aby nie zniszczył jej cykl prania? Tu znów pomocna okaże się metka, na której powinniśmy znaleźć informację o dozwolonej maksymalnej temperaturze prania – zastosujmy się do niej, jeśli chcemy mieć gwarancję żywotności zimowego ubrania. Jaki tryb wybrać?

Jeśli pierzemy ubrania szczególnie narażone na zniszczenia, jak np. zimowe kurtki puchowe, powinniśmy wybrać jak najdelikatniejszy tryb, jeśli nasza pralka nie oferuje dedykowanych takim zadaniom trybów – podpowiada Grzegorz Proniewicz, ekspert marki Indesit. – Zależy nam przede wszystkim na niskiej temperaturze oraz małej liczbie obrotów wirowania. Zbyt szybkie wirowanie może fizycznie zdeformować, a nawet uszkodzić materiał. Konieczne jest także płukanie po praniu – jeśli nasza pralka oferuje także płukanie dodatkowe pod koniec cyklu, zdecydowanie je wybierzmy. Nieodpowiednio wypłukana kurtka może po wyschnięciu zawierać na powierzchni trudne do usunięcia zacieki. Najbezpieczniejsze będzie jednak skorzystanie z dedykowanych trybów. Przykładem jest opcja „odzież techniczna”, dostępna np. w modelu Indesit Innex BWE 71283X WWGG PL. Taki cykl jest opracowany specjalnie do prania odzieży wykonanej z tkanin hydrofobowych lub innych rodzajów materiałów technicznych, takich jak Gore-tex, służący do osiągnięcia najlepszych rezultatów prania przy zachowaniu niezmienionych właściwości technicznych – dodaje.

Suszenie kurtki zimowej

Najbezpieczniejszym sposobem wysuszenia kurtki zimowej jest… pozostawienie jej po praniu aż do momentu samoistnego wyschnięcia. Przed wypraniem powinniśmy być przygotowani na to, że przez 24 – 48 h nie będziemy mogli jej na siebie założyć, dlatego najlepiej czyścić ją wtedy, gdy nie obawiamy się nagłego powrotu zimy. Możemy też skorzystać z suszarki do ubrań, jednak tylko jeśli urządzenie posiada program do suszenia kołder i kurtek puchowych lub odzieży technicznej – inaczej kurtka zimowa może stracić swoje właściwości.

Źródło: Newseria