5 sposobów na uniknięcie przebarwień skóry
Małe, pojawiają się niespodziewanie, spędzają sen z powiek. Dotykają głównie kobiety. Często pojawiają się wiosną, gdy słońce zaczyna świecić mocniej. Zdarza się, że przywozimy je ze sobą z urlopu. Co zrobić by uniknąć przebarwień skóry radzi dr n.med. dermatolog Maciej Krajewski z Kliniki Krajewski.
Przebarwienia, czyli powszechny problem estetyczny
Małe lub większe ciemniejsze plamy, często o nieregularnych kształtach lubią pojawiać się na skórze twarzy i ciała. Ich przyczyna nie jest jednorodna. Bywają konsekwencją wystawiania się na ekspozycję słoneczną bez ochrony oraz starzenia się skóry. Często powiązane są z zaburzeniami hormonalnymi, zażywaniem niektórych leków, także ziołowych albo stosowaniem perfum. Zwykle pojawiają się na odsłoniętych częściach ciała wystawianych na promieniowanie słoneczne. Dotyczą 90% kobiet po 50 roku życia i 30% Pań po 30 roku życia.
Na nadchodzące słoneczne dni przygotowaliśmy 5 porad, które pozwolą się przed nimi uchronić.
Ochrona przeciwsłoneczna przez cały rok
Jeśli chcemy uniknąć przebarwień, najważniejsze jest stosowanie kosmetyków i preparatów zawierających filtry nie tylko latem, ale każdego dnia. Osoby z predyspozycjami do przebarwień powinny zawsze stosować krem z wysokim filtrem, czyli 50.
Re-aplikowanie ochrony przeciwsłonecznej co 1,5h
Na urlopie, podczas beztroskiej zabawy zdarza się nam, że zapominany nie tyle o posmarowaniu się kremem z filtrem, a o ponownej aplikacji. Co 1,5h należy re-aplikować sobie krem, bo mniej więcej przez tyle czasu chroni on naszą skórę przed szkodliwymi promieniami. Jeśli w tym czasie korzystamy z kąpieli wodnych to chcąc zachować gładką skórę bez przebarwień należy nakładać krem po każdym dłuższym kontakcie z wodą.
Wit.C najlepszy przyjaciel
Poza wieloma znanymi zaletami Wit.C jej możliwości regeneracyjne stawiają ją na pierwszym miejscu w walce z przebarwieniami. Dlatego warto na co dzień, zwłaszcza przed wyjściem na słońce stosować kosmetyki z zawartością Wit.C .
Wit.A wróg numer 1
Wit.A. znana jako retinol jest bardzo lubianym i pożytecznym składnikiem w kosmetologii. Jednak, warto uważać na kosmetyki z jej zawartością i zrezygnować z ich stosowania podczas miesięcy, w których słońce operuje najsilniej. Zwłaszcza tych z dużym jej stężeniem.
Badaj poziom hormonów
Często występowanie przebarwień związane jest z zakłóceniami gospodarki hormonalnej. Warto udać się do eksperta, który skieruje nas na odpowiednie badania.
Co zrobić, gdy już mamy przebarwienia?
Najważniejsze jest nie zwlekać z wizytą u dermatologa. Wtedy gdy przebarwienia są w postaci początkowej najlepiej można sobie z nimi poradzić. Dlatego, tak ważne jest by udać się na konsultację gdy tylko się pojawią, a nie dopiero wtedy gdy zaczynają ciemnieć i zajmować coraz większy obszar. Przebarwienia są dużym problemem estetycznym, który znacząco wpływa na samopoczucie i komfort pacjenta, niejednokrotnie pomimo młodego wieku osoby, której dotyczy problem. Przebarwienia to jak wspominałem problem powiązany z nadmiernym przebywaniem na słońcu, chorobami zapalnymi skóry takimi jak trądzik, zmianami hormonalnymi czy też wiekiem. Często dodają lat i sprawiają, że wyglądamy dużo starzej, niż wskazuje na to metryka. Po wielu latach doświadczeń pracy jako specjalista dermatolog, stosowaniu różnych terapii, w naszej klinice znaleźliśmy rozwiązania na współczesne problemy związane z przebarwieniami skóry. Najważniejsze jest odpowiednie rozpoznanie i zakwalifikowanie problemu, z jakim przychodzi do nas pacjent. Jest to kluczowe, by móc odpowiednio dopasować terapię. Wymierne efekty przynosi umiejętne połączenie różnych technologii ukierunkowanych na rozwiązanie indywidualnego problemu pacjenta. W leczeniu przebarwień ważne jest doświadczenie specjalisty, bo ono pozwala na właściwą identyfikację problemu, a potem trafny dobór technologii, parametrów zabiegowych oraz farmakologii. Niektóre przebarwienia wymagają przeprowadzenia kilku zabiegów, ale w wielu przypadkach, przy odpowiednim doborze laseroterapii łączonych już podczas jednego zabiegu, jesteśmy w stanie uzyskać widoczny efekt zadowalający pacjenta. Do dyspozycji naszych pacjentów jest kilkanaście technologii laserowych, które umiejętnie dobieramy i łączymy, dobierając indywidualne rozwiązanie dopasowane do potrzeb danego pacjenta. W tym obszarze nie ma mowy o rutynie. Bo np. niektóre zmiany pigmentacyjne „nie lubią” ciepła, więc ważne jest w takim przypadku, by technologia, którą dobierzemy, nie wywoływała efektu termicznego. Takich niuansów w terapii przebarwień jest wiele dlatego, jeśli chcemy skutecznie się ich pozbyć, wybierajmy doświadczonego lekarza dermatologa, który o leczeniu skóry wie najwięcej. Dla powodzenia terapii ważna jest również współpraca pacjenta, który powinien dostosować się do zaleceń lekarza dermatologa.
Newseria