5 sposobów na sprytne zaaranżowanie garderoby

Mając niewielką garderobę, koniecznie musimy zaplanować wykorzystanie każdej przestrzeni. Jakie triki zastosować, aby efektywnie zagospodarować to dodatkowe pomieszczenie? 

1. Na różne długości ubrań

Najbardziej podstawowym wyposażeniem są półki, szuflady i wieszaki. Warto jednak nie ograniczać się wyłącznie do tych trzech rozwiązań. Istnieje wiele możliwości dla tych, którzy chcą w sprytny sposób zaaranżować garderobę. Co ważne, warto planować szafy, uwzględniając to, jakie mamy ubrania i akcesoria w tej chwili, dodając niewielki zapas na to, co dokupimy w przyszłości.

Przede wszystkim należy sprawdzić, ile mamy długich ubrań (płaszcze, sukienki, spódnice maxi) i wygospodarować na nie odpowiednio dużo miejsca. Jeśli nie zapełniliśmy całego drążka, warto wykorzystać przestrzeń na dole – czy to na pudełka, w których umieścimy rzadziej używane akcesoria, czy też na szuflady. Ciekawym rozwiązaniem jest również zamontowanie wysuwanego wieszaka na spodnie czy pantografu.

2. Buty pod kontrolą

Mogą wydawać się nieco problematyczne w przechowywaniu. Najpopularniejsze są wąskie szafki, lecz nie zawsze – z racji ograniczonego miejsca – możemy sobie na nie pozwolić. Co prawda pozwalają utrzymać nienaganny porządek, lecz dla tych, którzy mają dużą kolekcję obuwia, mogą być po prostu mało pojemne. Dobrym rozwiązaniem są za to wysuwane kosze, kosze z prawidłami lub drewniane półki. Z kolei miłośnikom pomysłów DIY może przypaść do gustu… szafka z palet. Innym sposobem jest także umieszczenie w garderobie dekoracyjnego pufa, który w środku ma przegródki na buty.

3. Organizery

Warto także korzystać z różnych typów wieszaków. Oprócz tych najbardziej popularnych znajdziemy także wieszaki na krawaty, na szafliki czy wiszące organizery na torebki. Dobrze jest też zaopatrzyć się w modułowe przegródki do szuflad, które możemy dopasowywać do zawartości.

– Garderoby są dobrym rozwiązaniem dla miłośników porządku, którzy uwielbiają mieć wszystko doskonale poukładane. Są bardzo praktyczne, pozwalają zrezygnować z szafy np. w sypialni czy przedpokoju, dzięki czemu zyskujemy więcej miejsca. W części mieszkań w naszych najnowszych inwestycjach, Osiedlu nad Odrą i Novej Stoczniovej, zdecydowaliśmy się umieścić garderoby. Z doświadczenia wiemy, że są atutem dla klientów – komentuje Emil Basta, pracownik wrocławskiego dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A. Jak doradza: – W przypadku garderoby należy zwrócić szczególną uwagę na wentylację pomieszczenia. Pozwoli to zachować świeżość przechowywanych ubrań. Dobrym rozwiązaniem jest także stosowanie tekstylnych organizerów, co dodatkowo sprzyja wentylacji.

4. Nie tylko ubrania

Dobrze jest także zaplanować przestrzeń na to, co jest nam niezbędne do przygotowania ubrań. Deska do prasowania, żelazko, parownica i woda destylowana to absolutne minimum, które warto mieć w pobliżu szafy. Być może znajdą się także inne akcesoria, bez których nie wyobrażamy sobie wyjścia z domu – rolki do zdejmowania sierści pupila, golarki do płaszczy czy pasta do butów. Warto mieć je pod ręką, aby z garderoby wyjść już w pełni gotowym.

5. Wykorzystaj drzwi

Idealną przestrzenią do wykorzystania są także… drzwi. To dość rzadkie rozwiązanie, a zdecydowanie warte zastosowania – zazwyczaj nie gospodarujemy tej przestrzeni w ogóle. Po ich wewnętrznej stronie można powiesić np. uchwyt na szlafroki, organizer na buty lub akcesoria. Z kolei na drzwiach szafy warto zamontować lustro, a wewnątrz – kratkę do zawieszenia okularów czy apaszek.

Dobrze rozplanowana garderoba, która pomieści wszystko, to przede wszystkim oszczędność czasu. Mamy wówczas pod ręką wszystko, aby skompletować pełen zestaw. Najważniejsze to zaaranżować ją tak, by każda przestrzeń była wykorzystana.